Festiwal jurajski na terenie Gminy Łuków – dzień pierwszy (10.06.2016 r.)

Ponad 300 uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VI) z Gręzówki i Gołaszyna oraz z gimnazjum w Gręzówce i Krynce uczestniczyło w dniu 10 czerwca 2016 r. w pierwszym dniu „Festiwalu jurajskiego” na terenie Zespołu Szkół oraz świetlicy wiejskiej w Gręzówce.

Organizatorem festiwalu była Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”, przy wsparciu finansowym Gminy Łuków.

Główny cel to przekazanie młodzieży szkolnej w atrakcyjny sposób jak najwięcej wiedzy o łukowskich amonitach – osobliwości przyrodniczej Gminy Łuków, dla której ustanowiono rezerwat „Kra Jurajska”. Po uroczystym otwarciu imprezy jej uczestników podzielono na kilkanaście grup warsztatowych.

Tematy zajęć warsztatowych:
•  morze amonitów
•  szable Go-Now
•  wystawa amonitów
•  amonity z gliny
•  amonity wypalane w drewnie (pirografia).

Zajęcia odbywały się rotacyjnie w dwóch turach.

 

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki i wręczono nagrody zwycięzcom konkursów na:
1. Plakat promujący łukowskie amonity.
2. Bieg z amonitem.
3. Najciekawszy strój amonitowy.

Wyniki konkursów

Wielką atrakcją dla uczestników warsztatów była prelekcja pt. „Co niósł lądolód”, zaprezentowana przez dr Tatianę Woroncową – Marcinowską z Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

15

Galeria – Wydarzenia

 

Festiwal jurajski na terenie Gminy Łuków – dzień drugi (11.06.2016 r.)

Drugi dzień „Festiwalu jurajskiego” (11.06.2016 r.) organizowanego przez Lokalną Grupę Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”, przy wsparciu finansowym Gminy Łuków, był edukacyjno-promocyjną imprezą otwartą – „piknikiem jurajskim”. Miał on miejsce na terenie małej infrastruktury turystycznej w Klimkach (tzw. „Strużki Klimkowskiej”). Rozpoczął go występ Zespołu Dziecięcego „Lipki” z Zespołu Szkół w Gręzówce.

O tym co to są łukowskie amonity i skąd się wzięły opowiedzieli Tatiana Woroncowa – Marcinowska z Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie i Michał Świder – nauczyciel geografii z Łukowa.

W ciekawej dyskusji panelowej pt.: „Stan i perspektywy rozwoju turystyki i geoturystyki na terenie Gminy Łuków”, prowadzonej przez Sebastiana Ignaciuka z TV Magnes Łuków, uczestniczyli: Grzegorz Uss – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków, Wojciech Szczygieł – Z-ca Wójta Gminy Łuków, Sylwia Romańska –Węzik – Wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” oraz wymieniony wyżej Michał Świder.

Tajniki geocachingu w praktyczny sposób przybliżył zainteresowanym Michał Pyrko – nauczyciel geografii z Zespołu Szkół w Zalesiu.

Uczestnicy pikniku mieli wyjątkową okazję by na stoisku Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie podziwiać piękne okazy nie tylko łukowskich amonitów i wziąć udział w konkursie z nagrodami z rozpoznawania minerałów, ale i poszerzyć swoją wiedzę geologiczną w bezpośrednich rozmowach ze specjalistami obsługującymi stoisko (dr Tartiana Woroncowa – Marcinowska, dr Gerard Gierliński, mgr inż. Monika Krzeczyńska, Dominika Sieradz).

Na stoisku Nadleśnictwa Łuków pracownicy Nadleśnictwa zaprezentowali dary lasu: np. ciastka i kompot z igłami sosny, syropy z mniszka i pędów sosny, suszone jagody.

Na scenie wystąpiły zespoły wokalne „Zalesianki” z Zalesia, „Niezapominajki” z Dminina i „Kumpele” z Gręzówki.

Była też okazja spróbować swoich umiejętności na warsztatach z wypalania amonitów w drewnie, a także w formowaniu ich z gliny.

Nie zabrakło małej gastronomii i miejsca rozrywki dla dzieci. Zasmakować też można było pysznych wyrobów cukierniczych domowego wypieku, na które zapraszały Panie z Klimek.

Urocze miejsce i słoneczna pogoda sprzyjała nie tylko weekendowemu wypoczynkowi, ale i niecodziennej okazji poznawania amonitów – łukowskiej osobliwości przyrodniczej.

19_1

Galeria – Wydarzenia