„Bądźmy dumni z naszych korzeni” – realizacja grantu w Wojcieszkowie

W dniu 22 grudnia 2018 r. w Wojcieszkowie odbyła się uroczystość poświęcona hodowli koni w gminie Wojcieszków, a przede wszystkim koniowi Ramzesowi ? polskiemu angloarabowi urodzonemu w 1937 r. w Wojcieszkowie w stadninie Marii Plater-Zyberk, który odnosił liczne sukcesy w konkursach skoków na szczeblu międzynarodowym. Po kontuzji (na jednym z treningów) Ramzes zakończył karierę sportową, a rozpoczęła się jego kariera hodowlana. Okrzyknięty został najlepszym reproduktorem półkrwi w okresie powojennym. Na stronie www.bazakoni.pl Ramzes opisany jest jako najbardziej znany w świecie koń małopolski, który został założycielem sławnej niemieckiej linii „R” koni sportowych.

Powyższa uroczystość została zorganizowana w wyniku realizacji grantu „Bądźmy dumni z naszych korzeni”, na który Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa w Wojcieszkowie uzyskało dofinansowanie ze środków PROW na lata 2014-2020, działanie ?Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER? w ramach projektu grantowego pt. ?Kultywowanie lokalnych tradycji i historii na obszarze LGD „RAZEM”?.

Na uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego ?Ramzes z Wojcieszkowa Twoimi oczami? zorganizowanego przez LGD ?RAZEM?, Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa w Wojcieszkowie oraz Gminę Wojcieszków. Można było również obejrzeć wszystkie nadesłane na konkurs prace plastyczne.

Poprzez takie operacje realizowany jest jeden z celów Lokalnej Strategii Rozwoju ?Świadome i aktywne społeczeństwo dysponujące odpowiednim zapleczem kulturowym i społecznym?.

Wierzymy, że to co mieszkańcy Gminy Wojcieszków usłyszeli o swojej miejscowości rozbudziło w nich zainteresowanie historią gminy Wojcieszków, a postawiony pomnik RAMZESA będzie atrakcją turystyczną gminy Wojcieszków oraz całego obszaru LGD ?RAZEM?.

Gratulujemy Towarzystwu Przyjaciół Wojcieszkowa w Wojcieszkowie pomysłu oraz sprawnej realizacji grantu.