„Bądźmy dumni z naszych korzeni” – realizacja grantu w Wojcieszkowie

W dniu 22 grudnia 2018 r. w Wojcieszkowie odbyła się uroczystość poświęcona hodowli koni w gminie Wojcieszków, a przede wszystkim koniowi Ramzesowi – polskiemu angloarabowi urodzonemu w 1937 r. w Wojcieszkowie w stadninie Marii Plater-Zyberk, który odnosił liczne sukcesy w konkursach skoków na szczeblu międzynarodowym. Po kontuzji (na jednym z treningów) Ramzes zakończył karierę sportową, a rozpoczęła się jego kariera hodowlana. Okrzyknięty został najlepszym reproduktorem półkrwi w okresie powojennym. Na stronie www.bazakoni.pl Ramzes opisany jest jako najbardziej znany w świecie koń małopolski, który został założycielem sławnej niemieckiej linii „R” koni sportowych.

Powyższa uroczystość została zorganizowana w wyniku realizacji grantu „Bądźmy dumni z naszych korzeni”, na który Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa w Wojcieszkowie uzyskało dofinansowanie ze środków PROW na lata 2014-2020, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach projektu grantowego pt. „Kultywowanie lokalnych tradycji i historii na obszarze LGD „RAZEM””.

Na uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Ramzes z Wojcieszkowa Twoimi oczami” zorganizowanego przez LGD „RAZEM”, Towarzystwo Przyjaciół Wojcieszkowa w Wojcieszkowie oraz Gminę Wojcieszków. Można było również obejrzeć wszystkie nadesłane na konkurs prace plastyczne.

Poprzez takie operacje realizowany jest jeden z celów Lokalnej Strategii Rozwoju „Świadome i aktywne społeczeństwo dysponujące odpowiednim zapleczem kulturowym i społecznym”.

Wierzymy, że to co mieszkańcy Gminy Wojcieszków usłyszeli o swojej miejscowości rozbudziło w nich zainteresowanie historią gminy Wojcieszków, a postawiony pomnik RAMZESA będzie atrakcją turystyczną gminy Wojcieszków oraz całego obszaru LGD „RAZEM”.

Gratulujemy Towarzystwu Przyjaciół Wojcieszkowa w Wojcieszkowie pomysłu oraz sprawnej realizacji grantu.