?Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie? ? o tym przekonali się kolejni uczestnicy wyjazdu studyjnego po Szlaku Ziemi Łukowskiej zorganizowanego 23 sierpnia 2022 r. przez nasze stowarzyszenie, tj. Lokalną Grupę Działania ?RAZEM?.
Program poprzedniego wyjazdu studyjnego wzbudził bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Ziemi Łukowskiej, dlatego też po raz kolejny wyjazd rozpoczął się zwiedzeniem Centrum Promocji Drewna w Jacie ? nowoczesnego, drewnianego, ekologicznego budynku, w którym zastosowano wiele nowoczesnych funkcjonalności (pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja) o czym opowiadała Pani Katarzyna Skwarek ? Sekretarz Nadleśnictwa Jata.
Następnie grupa przeszła ścieżką edukacyjną po terenie Rezerwatu Jata z Panem Arkadiuszem Tomasiewiczem – leśniczym Leśnictwa Jata, który przybliżył bogatą historię rezerwatu i walk narodowo-wyzwoleńczych, a także poinformował o walorach przyrodniczych i zdrowotnych rezerwatu. Niespodzianką dla wszystkich była informacja, że swoisty mikroklimat rezerwatu zawiera bardzo duże ilości jodu, olejków eterycznych z drzew iglastych, które mają właściwości zdrowotne.
Nic tylko zorganizować biwak w Rezerwacie Jata!
O historii i współczesności ruchu mariawickiego na naszym terenie a także pięknym XVIII-wiecznym ołtarzu wspaniale opowiedział ksiądz Hubert Rubaj – proboszcz parafii w Goździe, który pofatygował się kilkadziesiąt kilometrów, żeby opowiedzieć o podobieństwach i różnicach między mariawityzmem i innymi wyznaniami chrześcijańskimi.
W drodze do Woli Gułowskiej grupa weszła na kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei, który niedawno był poddany rewitalizacji.
Po obiedzie – Sanktuarium w Woli Gułowskiej o wystroju pełnym barokowego przepychu a następnie multimedialne Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, izba regionalna i sala myśliwska znajdujące się również w tym muzeum. Smaczne dania regionalne przygotowane przez pracowników Domu Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej umiliły pobyt grupy w gminie Adamów.
Specjalne podziękowania należą się Pani Iwonie Adamskiej ? Dyrektor Domu Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, a także Panu Karolowi Ponikowskiemu – Wójtowi Gminy Adamów, który oprowadzając osobiście po muzeum w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył historię gen. Kleeberga i SGO Polesie
Wisienką na torcie programu wyjazdu studyjnego była gra paintball i pyszna kawa i deser w Cukiernio-Kawiarni artystycznej „Karmelka”, która powstała dzięki dotacji na podjęcie działalności gospodarczej ze środków PROW2014-2020, którego LGD jest operatorem na Ziemi Łukowskiej.
Wieczór uprzyjemnił występ Oli Zawady obdarzonej wspaniałym głosem i wrażliwością, która oczarowała wszystkich wykonaniem a capella utworów inspirowanych muzyką ludową wschodniego pogranicza. Całość wyjazdu uprzyjemniał wnoszący wiele informacji, a przy tym elokwentny i dowcipny komentarz Zbigniewa Smółko ? przewodnika/regionalisty.
Wyjazdy studyjne realizowane są w ramach projektu ?SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING? (akronim START). Mają na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD ?RAZEM?.
Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie? w ramach poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 ? Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Fotorelacja z wyjazdu studyjnego
Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? oraz Lokalna Grupa Działania ?Zapiecek?.