CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY – relacja z wyjazdu studyjnego po Szlaku Ziemi Łukowskiej

CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY  – o tym przekonali się 12 sierpnia 2022 r. uczestnicy wyjazdu studyjnego po Szlaku Ziemi Łukowskiej zorganizowanego przez LGD „RAZEM”.

Na początku odwiedzili Centrum Promocji Drewna w Jacie – nowoczesny, drewniany, ekologiczny budynek, w którym zastosowano wiele nowoczesnych funkcjonalności (pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja) o czym bardzo ciekawie opowiadali Pan Arkadiusz Tomasiewicz – Leśniczy Leśnictwa Jata i Pani Katarzyna Skwarek – Sekretarz Nadleśnictwa Jata.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie podominikańskiego drewnianego kościoła w Zofiborze z barokowym wystrojem wnętrza, a następnie odwiedzenie, ubożuchnego z zewnątrz, kościółka mariawitów w Goździe koło Okrzei.  O historii i współczesności ruchu mariawickiego na naszym terenie a także pięknym XVIII-wiecznym ołtarzu wspaniale opowiedział ksiądz Hubert Rubaj – proboszcz parafii w Goździe , który pofatygował się kilkadziesiąt kilometrów, żeby opowiedzieć o podobieństwach i różnicach między mariawityzmem i innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

W drodze do  Woli Gułowskiej grupa weszła na kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei, który niedawno był poddany rewitalizacji.

Po obiedzie – Sanktuarium w Woli Gułowskiej o wystroju pełnym barokowego przepychu a następnie multimedialne Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, izba regionalna i sala myśliwska znajdujące się również w tym muzeum.

Wisienką na torcie był paintball i szarlotka z lodami przygotowana przez panią Katarzynę  właścicielkę kawiarenki „Karmelka”, która powstała dzięki dotacji na podjęcie działalności gospodarczej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2014-2020, którego LGD jest operatorem na Ziemi Łukowskiej.

Deser uprzyjemnił występ Oli Zawady obdarzonej wspaniałym głosem i wrażliwością, która oczarowała wszystkich wykonaniem a capella dziesięciu utworów inspirowanych muzyką ludową wschodniego pogranicza.

Całość wyjazdu uprzyjemniał wnoszący wiele informacji, a przy tym elokwentny i dowcipny komentarz Zbigniewa Smółko – przewodnika/regionalisty.

23 sierpnia będzie organizowany drugi wyjazd z tym samym programem, a następnie 3 kolejne (program inny, ale równie ciekawy) – więc proszę śledzić stronę internetową i profil FB Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „RAZEM”.

Wyjazd realizowany był w ramach projektu „SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING” (akronim START). Miał na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD „RAZEM”.

Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” oraz Lokalna Grupa Działania „Zapiecek”.

Fotorelacja z wyjazdu studyjnego

Relacja na podstawie tekstu Agnieszka Barej.

Zdjęcia: Agnieszka Barej i Janusz Kryczka