Przeprowadzony do końca grudnia 2021 roku grant pt. ?Aktywne KGW w służbie Gminie Wojcieszków? ? zrealizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Burcu ?Wyjątkowe i Gospodarne? ? zaktywizował, zintegrował oraz zapewnił wszechstronny rozwój 21 członkom należącym do KGW, OSP oraz placówek oświatowych z terenu gminy Wojcieszków, poprzez poszerzenie ich wiedzy z zakresu komunikacji i pracy w zespole, diagnozy zasobów i potrzeb, tworzenia strategii rozwoju społeczności lokalnej (w tym diagnozy dla 50 osób).
Projekt składał się następujących działań:
- Zakupu sprzętu szkoleniowego (ekran na statywie, rzutnik, laptop, myszka do laptopa, kabel HDMI, rozgałęziacz pięciogniazdowy)
- Spotkania integracyjno-organizacyjne (w tym catering)
- Wyjazdu studyjnego (transport, catering),,Prezentacja dobrych praktyk w zakresie aktywacji społeczno-kulturalnej na przykładzie podmiotów z powiatu opolskiego na Lubelszczyźnie?
- Sprzątania lasów
- Szkolenia z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych (w tym catering)
- Diagnozy potencjałów i potrzeb organizacji biorących udział w projekcie i w całej gminie (w tym catering)
- Szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej i pracy w zespole oraz z metod diagnozy zasobów i potrzeb grupy
- Szkolenia z zakresu księgowości (w tym catering)
- Szkolenia z zakresu strategii rozwoju lokalnej społeczności oraz z zakresu pracy w zespole
- Spotkanie ewaluacyjne
Zaplanowane w projekcie zadania były odpowiedzią na potrzebę budowania trwałej współpracy między organizacjami NGO z terenu gminy Wojcieszków, zarówno tych ,,młodych” jakimi są KGW, jak i tych z dłuższym stażem jak OSP czy placówki oświatowe, które do tej pory nie miały możliwości współpracy z animatorami partycypacji społecznej, a dzięki którym możliwe zdefiniowano ich misję, wizję i cel danej organizacji, ale również zdefiniowano problemy z jakimi borykają się te organizacje, poprzez brak odpowiednich zasobów wiedzy, które uniemożliwiają im prawidłowy rozwój. Zrealizowane zadanie zdefiniowało cele biorących w nim udział organizacji, ale również pozwoliło zdefiniować i wypracować wspólny cel jakim jest działanie dla dobra wspólnego Gminy i regionu. Wszystkie działania zawarte w projekcie odbyły się bezpłatnie dla uczestników i były ogólnodostępne, KGW nie uzyskiwało dochodu z projektu.
Wysokość otrzymanego grantu wynosiła: 21 046,00 zł.
Grant był współfinansowany ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. ?Rozwój miejsc spotkań i integracji mieszkańców wzmacniających kapitał społeczny na obszarze LGD ?RAZEM?, realizowanego w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przy współudziale Lokalnej Grupy Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?.