II Festiwal Jurajski – podsumowanie

Mirosław Wiśniewski zdobył nagrodę główną II Festiwalu Jurajskiego w gminie Łuków. Jest nią bilet wstępu dla 4 osób do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w Bałtowie ufundowany przez stowarzyszenie ?Delta? oraz talon na paliwo ufundowany przez Lokalną Grupę Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? (LGD ?RAZEM?). Poza nagrodą główną, zostały rozlosowane inne liczne nagrody wśród uczestników imprezy ufundowane przez LGD ?RAZEM? oraz gminę Łuków.

Festiwal Jurajski odbył się w gminie Łuków po raz drugi. Program bogaty w wiele atrakcji i niespodzianek, zgromadził starszych i młodszych miłośników geologii oraz tych, którzy dopiero zapoznają się z walorami geologicznymi gminy Łuków. Tematem przewodnim Festiwalu był okres jurajski, z którego pochodzą pokłady czarnego iłu zalegające na terenie gminy Łuków, zawierające skamieniałe muszle amonitów ? wymarłych mięczaków morskich. Amonity można było zobaczyć na stoiskach Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, puławskiego stowarzyszenia ?Przeszłość ? Przyszłość?, Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz wspólnego stoiska LGD ?RAZEM? i gminy Łuków. Sporą dawkę wiedzy o czasach sprzed milionów lat zapewniły prelekcje pt. ?W głębinach jurajskiego morza?, ?Poczet polskich dinozaurów?, ?Geologiczna opowieść o smoku i nosorożcu włochatym? wygłoszone przez Pawła Woźniaka z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu. Atrakcją budzącą największe zainteresowanie, nie tylko najmłodszych, był chodzący dinozaur, z którym można było zrobić sobie zdjęcie. Temat dinozaurów pojawił się w kilku odsłonach. Jedną z nich były wyeksponowane na placu imprezy rzeźby dinozaurów i praca malarska zwierząt jurajskiego morza, wykonane przez członków Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków, natomiast na stoisku organizatorów można było wypożyczyć maski dinozaurów. Słodkim dopełnieniem tematu był tort w kształcie dinozaura wykonany przez mieszkankę Klimek ? Izabelę Białowąs, którym każdy mógł się poczęstować. Wszystkie dzieci mogły pobawić się także w szukanie skarbów w specjalnej przygotowanym do tego wykopalisku.

Poza atrakcjami geologicznymi, było wiele innych. Swoje stoiska prezentowały nadleśnictwa ? Łuków, na którym można było obejrzeć zasuszone okazy owadów występujących w naszych lasach, i Sokołów Podlaski, które pokazało, na czym polega praca leśnika. Warsztat Terapii Zajęciowej w Łukowie zaprezentował prace wykonane różnymi technikami przez osoby niepełnosprawne. Na stoisku LGD ?RAZEM? i gminy Łuków, poza obejrzeniem pięknych okazów amonitów, można było wziąć udział w warsztatach z wypalania obrazków pirografem oraz wylosować upominki biorąc udział w zabawie pn. ?koło fortuny?. Warsztaty z rzeźbiarskie prowadzili członkowie Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków. Był także kiermasz książek o tematyce geograficzno?przyrodniczej i jurajskiej. Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła młodszych uczestników imprezy do wzięcia udziału w grach, zabawach i konkursach, a także w pokazie mody ekologicznej. Młodzi projektanci przygotowali ubrania będące dowodem na to, jak bardzo twórczy jest recykling. Spośród blisko 30 uczestników pokazu mody wyróżnieni zostali Natalia Więckowska, Łucja Korlaga, Bartek Szczygieł, Ala Ponikowska, Maja Sadło i Roksana Wierzchowska, do której trafiło specjalne wyróżnienie.

Podczas Festiwalu nagrody odebrali także laureaci konkursu fotograficznego pn. ?Gmina Łuków ? dzieje przyrody w obiektywie?, ogłoszonego przez LGD ?RAZEM?. Muzycznym akcentem imprezy były występy w wykonaniu Katarzyny i Eweliny Świeszkowskich z Dminina, natomiast o stronę kulinarną wydarzenia zadbali: Centrum Konferencyjno ? Wypoczynkowe Parisel Palace, Przedsiębiorstwo Produkcyjno ? Handlowe ?Agro ? Top? z Gręzówki, mieszkańcy sołectwa Klimki i koło gospodyń wiejskich ?Kumpele? z Gręzówki.

W drugim dniu Festiwalu Jurajskiego, który miał charakter warsztatów, wzięli udział gimnazjaliści ze szkoły w Zalesiu. Zajęcia z rozpoznawania skał i minerałów oraz z bioróżnorodności wymarłych organizmów prowadzili dla nich pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, prelekcję geologiczną wygłosił, tak jak poprzedniego dnia, Paweł Woźniak. Akcentem sportowym warsztatów była zabawa szablami go-now.

II Festiwal Jurajski odbył się w dniach 17 ? 18 września w Centrum Konferencyjno?Wypoczynkowym Parisel Palace w Klimkach. Jego organizatorami były Lokalna Grupa Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? i gmina Łuków. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli Katolickie Radio Podlasie, Informacyjna Agencja Samorządowa, Telewizja Master, regionalny portal informacyjny podlasie24.pl i Wspólnota Łukowska.

Galeria – Wydarzenia

Magnes.TV – relacja z imprezy

MASTER TV ŁUKÓW – relacja z imprezy