LGD „RAZEM” – dobre bo lokalne

Dobre bo lokalne – Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” po raz kolejny zorganizowała w dniu 29 września 2022 r. wyjazd studyjny promujący lokalne atrakcje/produkty, które znajdują się na Szlaku Ziemi Łukowskiej.

Wyjazd rozpoczął się warsztatami serowarskimi, które tym razem ze względu na pogodę, zostały przeprowadzone w świetlicy w Starej Roży przez lokalną producentkę serów – Panią Joannę Stateczną z gospodarstwa Rosza w Starej Róży gm. Stoczek Łukowski. Pani Joanna wytwarza przepyszne ekologiczne sery z mleka koziego oraz z krowiego. Część swojej wiedzy przekazała naszym uczestnikom, dzięki czemu nauczyliśmy się produkcji serów podpuszczkowych. Produkty z gospodarstwa Rosza, jak i  te wytworzone własnoręcznie przez uczestników, w ocenie wszystkich próbujących są bardzo smaczne. Dodatkowym źródłem satysfakcji dla LGD jest fakt, że powstanie tej inicjatywy wsparliśmy, udzielając dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków PROW 2014-2020.

Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości za pomocą produktów i usług wykorzystujących zasoby lokalne jest absolutnym priorytetem w działalności LGD.

Za namową uczestników odwiedziliśmy również gospodarstwo Rosza.  Wszyscy byli zachwyceni  kozami, jak i „luksusowymi” warunkami jakie stworzyła im Pani Joanna.

Kolejnym przystankiem były Wilczyska, gdzie grupa została przywitana przez Panią Kingę Szerszeń Wójt Gminy Wola Mysłowska oraz Pana Pawła Olkowicza – Przewodniczącego Rady Gminy. Na początku zobaczyliśmy nadal działający młyn nad rzeką Wilga, który do II wojny światowej był młynem wodnym, który działa od czasów królewskich we wsi.

W świetlicy, gdzie zjedliśmy obiad, mogliśmy podziwiać malarstwo Mariana Turka, który urodził się w Wilczyskach (1918-1992). W latach 1947-1951 studiował malarstwo w Warszawie, Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i wystawach zbiorowych w Warszawie oraz na Mazowszu i Podlasiu. W Szkole Podstawowej w Wilczyskach zorganizował zbiory malarstwa własnego oraz Izbę Regionalną.

Dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza zwiedziliśmy kościół (parafię w Wilczyskach założono już na przełomie XIII i XIV wieku) oraz mogliśmy przez chwilę relaksować się w towarzystwie stada mięciutkich i towarzyskich alpak. Z informacji uzyskanych od księdza proboszcza wiemy, że na Boże Narodzenie planowana jest „żywa szopka”.

Następnie odwiedziliśmy rzemieślniczy Browar Huzar w Woli Mysłowskiej. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje piwo i czym różnią się od siebie style piwne. Wszyscy wysoko ocenili pomysł, aby łączyć promocję produktów i promocję najważniejszych wątków w historii regionu – piwa warzone w Browarze Huzar mają nazwy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza: Quo Vadis, Ogniem i Mieczem, Szkice węglem, Na polu chwały.

W Stoczku Łukowskim powitała nas pani Agnieszka Barej, bibliotekarka, animatorka społeczna i znawczyni miejscowej historii. Oprowadziła nas po wszystkich miejscach pamięci (a jest ich w Stoczku nadzwyczaj dużo!) Z pasją dzieliła się ogromną ilością wiedzy i ciekawostek, których w żadnym podręczniku i przewodniku turystycznym znaleźć by się nie dało.

Po zwiedzeniu Ośrodka Izydory – nazwa ośrodka pochodzi od nazwy pobliskiego wzgórza zwanego Górą Zydorą, pod którą znajdowała się niegdyś żydowska karczma, zjedliśmy tam pyszną kolację

Wyjazd zwieńczyła wizyta w GBP w Starych Kobiałkach. Pani Iwona Brodzik – Dyrektor GBP oprowadziła nas po pięknym obiekcie, pokazała ostatnio wybudowaną altanę i zakupione wyposażenie współfinansowane z PROW 2014-2020. Koncert w wykonaniu zespołu Kobierzec uaktywnił grupę, która wracała zadowolona ze śpiewem na ustach i jako kolejna przekonała się, że Ziemia Łukowska jest bardzo atrakcyjna turystycznie.

Wyjazdy studyjne realizowane są w ramach projektu „SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING” (akronim START). Mają na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD „RAZEM”.

Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fotorelacja z wyjazdu studyjnego

Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” oraz Lokalna Grupa Działania „Zapiecek”.