LGD „RAZEM” – kolejny wyjazd studyjny w ramach realizacji projektu współpracy START

Po raz trzeci w ostatnich tygodniach (15 września) nasze Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd studyjny w ramach realizacji projektu współpracy ?Szlaki Turystyczne Atrakcje Rozrywka Trening?. Wśród uczestników było wielu przedstawicieli samorządów zrzeszonych w stowarzyszeniu, zainteresowanych poznaniem możliwości i mechanizmów promocji turystyki jako jednego z możliwych źródeł rozwoju społecznego i biznesowego społeczności lokalnej.

Pierwszym postojem była wizyta w gospodarstwie Rosza w Starej Róży gm. Stoczek Łukowski. Wytwarzane są tam sery głównie z mleka koziego, ale ostatnio również z krowiego. Metody produkcji są w pełni ekologiczne i rzemieślnicze. Produkt w ocenie wszystkich próbujących absolutnie najwyższej jakości. Dodatkowym źródłem satysfakcji był dla organizatorów fakt, że powstanie tej inicjatywy wsparło LGD ?RAZEM?, udzielając dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków PROW 2014-2020.

Kolejnym przystankiem były Wilczyska, gdzie grupa zobaczyła wybudowany w połowie XIX w. dla Jana Korzybskiego herbu Abdank dworek. Jego ozdobą jest aleja dojazdowa obsadzona lipami oraz tujami a także dwa stawy połączone kanałami z rzeką Wilgą. Zespół parkowo-dworski w 2013 r. został zwrócony prawomocnym spadkobiercom właścicieli, którzy prowadzą renowację tego historycznego dworu. Obok dworu znajdują się trudno dostępne, znacznie starsze, relikty XV-wiecznego, zamku, o których opowiadał z wielką pasją Pan Grzegorz Uss ? Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków.

Dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza mogliśmy przez chwilę relaksować się w towarzystwie stada mięciutkich i towarzyskich alpak.

Potem odwiedziliśmy rzemieślniczy Browar Huzar w Woli Mysłowskiej. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje piwo i czym różnią się od siebie style piwne. Wszyscy wysoko ocenili pomysł, aby łączyć promocję produktów i promocję najważniejszych wątków w historii regionu – piwa warzone w Browarze Huzar mają nazwy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza: Quo Vadis, Ogniem i Mieczem, Szkice węglem, Na polu chwały.

W Stoczku Łukowskim powitała nas pani Agnieszka Barej, bibliotekarka, animatorka społeczna i znawczyni miejscowej historii. Oprowadziła nas po wszystkich miejscach pamięci (a jest ich w Stoczku nadzwyczaj dużo!) razem z Panem Markiem Czubem – historykiem z wykształcenia, znawcą i pasjonatem dziejów i teraźniejszości swojej Małej Ojczyzny. Oboje z pasją dzielili się ogromną ilością wiedzy i ciekawostek, których w żadnym podręczniku i przewodniku turystycznym znaleźć by się nie dało.

Trasa zakończyła się w dworku i ośrodku Izydory – nazwa ośrodka pochodzi od nazwy pobliskiego wzgórza zwanego Górą Zydorą, pod którą znajdowała się niegdyś żydowska karczma.

Wyjazd zwieńczyła kolacja. Najdłużej zapamiętany zostanie jednak koncert w wykonaniu grupy instruktorów muzycznych z GBP w Starych Kobiałkach. Absolutne mistrzostwo!

Wyjazdy studyjne realizowane są w ramach projektu ?SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING? (akronim START). Mają na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD ?RAZEM?.

Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie? w ramach poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 ? Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fotorelacja z wyjazdu studyjnego

Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? oraz Lokalna Grupa Działania ?Zapiecek?.