Ostatnie szkolenie i warsztaty serowarskie w Ciechominie

W dniu 23 października 2019 r. w Ciechominie (gm. Wola Mysłowska) odbyło się już ostatnie szkolenie/warsztaty serowarskie realizowane w ramach projektu ?KGW ? KOBIETY GOTOWE WESPRZEĆ PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NA OBSZARZE LGD RAZEM?.

Spotkanie rozpoczęło się interesującym wykładem, przeprowadzonym przez Panią Sylwię Figiel ? przedstawicielkę Partnera projektu LODR w Końskowoli, z zakresu na małego przetwórstwa, wymagań i procedury sanitarno-technicznej oraz warunków sprzedaży bezpośredniej w ramach rolniczego handlu detalicznego.

W części praktycznej członkinie KGW z Turca, Mizar, Mysłowa i Ciechomina miały okazję samodzielnie wykonać sery pod okiem prowadzącego – Pana Krzysztofa Jaworskiego. Uczestniczki warsztatów poznały tajniki wytwarzania serów podpuszczkowych powszechnie znanych na terenie kraju. Degustowano i porównywano smaki serów wzbogaconych różnymi przyprawami i ziołami. Wszyscy mogli się przekonać jak łatwo i szybko można zrobić pyszny ser we własnej kuchni. Pan Krzysztof podpowiedział również proste rozwiązania, które można zastosować w gospodarstwie, jeśli nie ma się foremek, docisków, itp.  Domowe sery to nie tylko zdrowa żywność, ale także sposób na dodatkowy dochód gospodyń.

Pod koniec warsztatów miało miejsce uroczyste wręczenie certyfikatów przez Panią Kingę Szerszeń ? Wójta Gminy Wola Mysłowska, a jednocześnie Wiceprezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?.

Mamy nadzieję, że podczas realizacji tych i poprzednich trzech spotkań udało się nam osiągnąć zakładane w projekcie cele, tj.

  • upowszechnianie wiedzy w zakresie optymalizacji wykorzystania przez mieszkańców obszaru wiejskiego z terenu LGD ?RAZEM? zasobów środowiska naturalnego, planowania rozwoju lokalnego z uwzględnieniem potencjału ekonomicznego, społecznego i środowiskowego,
  • wsparcie rozwoju przedsiębiorczości przez podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności członkiń KGW, NGO z obszaru Ziemi Łukowskiej w obszarze małego przetwórstwa lokalnego,
  • promocję wsi, jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego.

Dziękujemy Paniom za udział w szkoleniu/warsztacie, prowadzącemu Panu Krzysztofowi Jaworskiemu  oraz Partnerom Projektu: Lubelskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, KGW w Ciechominie, Stowarzyszeniu Aktywnych Trzeciak za pomoc w realizacji Projektu.

 

Instytucja odpowiedzialna za treść informacji: Lokalna Grupa Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?

Odwiedź portal KSOW-www.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ? zarejestruj się w bazie Partnerów KSOW

?Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie?

Operacja opracowana przez Lokalną Grupę Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ?Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich? Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ? Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi