Projekt grantowy „Zagłoba Swatem” – Kusaki 2020

Kusaki obchodzona głośno i hucznie: jedzono i pito ponad miarę, tańczono, swatano. W ostatnie dni karnawału, zwane diabelskimi lub ostatkami raczono się tłustymi słodkościami ? racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja ?tłustego czwartku?, który rozpoczynał ?tłusty tydzień?, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko ?tłusty czwartek? ?. i tu nie do końca się zgadzamy bo w Gminie Adamów z bogactwa dawnych obyczajów zostały jeszcze ?Kusaki?.

Szaleństwo to słowo doskonale opisuje to co działo się w niedzielę 23 lutego w  gościnnych progach Zespołu Szkół w Adamowie, gdzie już po raz kolejny odbyły się ?Kusaki”, czyli prezentacje ludowych piosenek, zwyczajów oraz potraw ostatkowo – zapustnych. Aby wspólnie z mieszkańcami gminy Adamów świętować koniec karnawału na ?Kusaki? przybyli : obemujący Honorowym Patronatem wydarzenie Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, Wójt Gminy Serokomla pan Piotr Chaber, pani Renata Klębowska ? Szustek kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Łukowie oraz przedstawiciele Rady Gminy Adamów. Podobnie jak w latach minionych Adamów gościł artystów z bliska i z daleka. Tegoroczną edycję imprezy uświetniły(-li) swoimi występami : ?Szalibabki? z Serokomli, ?Polne Kwiaty? z Woli Gułowskiej, ?Jarzębina Czerwona? ze Stanina, Koło Przyjaciół Tradycji ?Szlinówka? z Hordzieżki ?Jagódki? ze Żdżar, ?Świderzanki? ze Świderek. Oczywiście na scenie pojawili się również gospodarze imprezy czyli zespół ?Modry Len?, który zaprezentował nie tylko umiejętności wokalne, ale również aktorskie. A to za sprawą wystawianego widowiska  ?Zagłoba Swatem? opracowanego w ramach projektu grantowego pt. Kultywowanie lokalnych tradycji i historii ukierunkowanych na innowacje na obszarze LGD ?Razem?. Nie tylko gra aktorska, ale również stroje szlacheckie zakupione w ramach projektu robiły na publiczności ?oszałamiające? wrażenie. Na zakończenie występów Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Adamów panią Anną Bartosiewicz wręczyli uczestnikom podziękowanie i drobne upominki ufundowane przez Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Sławomira Skwarka. Imprezę zakończyła degustacja ostatkowych potraw.

Organizatorami imprezy byli: Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej oraz Zespół Ludowy ?Modry Len? z Adamowa na czele z panią Aliną Górczyńską.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.2 ?Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczeństwo? objętego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.