Z uwagi na prośby mieszkańców obszaru LGD, poniżej publikujemy przepisy potraw, przygotowanych podczas warsztatów kulinarnych w Klimkach 28 marca 2019 r.
Produkt tradycyjny wpisany na listę produktów tradycyjnych woj. lubelskiego
Składniki:
4 cebule
2 ziemniaki
1 marchewka
1 pietruszka
1 kg kości wieprzowych na wywar
Przyprawy: sól, pieprz ziołowy
Grzanki z chleba pszennego
Kości wieprzowe wkładamy na gorącego piekarnika i podpiekamy w temperaturze 220 stopni Celsjusza, do uzyskania właściwego koloru. W tym czasie obieramy kroimy w drobną kostkę wszystkie warzywa, kości po pieczeniu zalewamy zimną wodą i gotujemy na nich wywar z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego, przez około godzinę.
Po uzyskaniu gotowego wywaru, przecedzamy przez sito i dodajemy warzywa do wywaru i gotujemy aż będą całkowicie miękkie.
Chleb pszenny kroimy na drobne grzanki – kostkę, wypiekamy w piekarniku lub na gorącym tłuszczu.
Ugotowane warzywa miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej zupy krem, całość przyprawiamy solą i pieprzem ziołowym, podajemy z grzankami.
2. Smażony karp z Burca z duszoną soczewicą z warzywami, sałatką z jabłka i fenkuła
Składniki:
800 g płata – filetu z karpia
200 g soczewicy zielonej
1 marchewka
1 pietruszka
1 seler
1 puszka pomidorów skrojonych w kostkę
Olej do smażenia
1 jabłko
1 fenkuł
1 cytryna
Miód
Przyprawy: sól, pieprz, oregano, tymianek
Pesto ziołowe na lokalnym oleju i miodzie
Składniki:
Olej
Oliwa
Młody szpinak
Świeży koperek
Świeża natka pietruszki
Miód
Sól i pieprz
Opłukane zioła kroimy nożem na drobne kawałki, do wąskiego kielicha wlewamy olej i oliwę oraz miód. Dodajemy stopniowo zioła i miksujemy blenderem do uzyskania płynnej, ziołowej emulsji. Przyprawiamy do smaku.
Filety z karpia oczyszczamy z łusek, odcinamy nożem brzuszki oraz ości brzuszne jeśli pozostały. Mięso nacinamy nożem, aż do skóry tworząc rowki na całej długości fileta, skrapiamy olejem, nacieramy solą, pieprzem i tymiankiem, odstawiamy na kilka minut.
Warzywa obieramy i kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do garnka na rozgrzany olej i podsmażamy. Wsypujemy soczewicę i całość podlewamy zimną wodą i dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem, uzupełniając wodę. Gdy wszystkiego składniki są miękkie przyprawiamy pomidorami, solą, pieprzem i oregano.
Zamarynowanego karpia smażymy na gorącym oleju z obu stron, zaczynając od skóry.
Umytego fenkuła i jabłko kroimy lub ścieramy na bardzo cienkie plastry, marynujemy w oliwie z dodatkiem niewielkiej ilości miodu i soku z cytryny.
3. Policzki wołowe z kluseczkami półfrancuskimi
Składniki:
1 kg policzków wołowych
2 cebule
2 marchewki
2 pietruszki
1 seler
Czosnek
Wytrawne czerwone wino
Olej
Przyprawy: sól, pieprz, tymianek
Kluseczki półfrancuskie :
300 g mąki
3 jaja
30 g masła
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
Do miękkiego masła dodawać po jednym- jaja, osolić, mąkę, tyle wody lub mleka, aby ciasto dało się łatwo nabierać łyżką. Ciasto wyrabiać starannie na gładkie i napowietrzone, na koniec dodać proszku do pieczenia.
Kłaść łyżką na osolony wrzątek, podłużne i nie zbyt grube kluski. Gotować aż do wypłynięcia 2-3 minuty.
Policzki wołowe zamarynować w oleju i przyprawach, obsmażamy na gorącym oleju z obu stron. Warzywa kroimy na cząstki i też podsmażamy na patelni po smażeniu policzków. Składniki łączymy, podlewamy część wodą, resztę do przykrycia winem. Dusimy pod przykryciem w piekarniku w temperaturze 120 stopni Celsjusza do miękkości lub w garnku pod przykryciem.
4. Sałatka z kaszą gryczaną i kozim serem
Składniki:
200 g ugotowanej kaszy gryczanej
Kozi ser ? twarda rolada
Suszona żurawina
Młody szpinak
Mix świeżych sałat
Oliwki
Kapary
Pomidorki koktajlowe
Przyprawy: sól, pieprz, sok z cytryny
Pesto ziołowe na lokalnym oleju i miodzie
Składniki:
Olej
Oliwa
Młody szpinak
Świeży koperek
Świeża natka pietruszki
Miód
Sól i pieprz
Opłukane zioła kroimy nożem na drobne kawałki, do wąskiego kielicha wlewamy olej i oliwę oraz miód. Dodajemy stopniowo zioła i miksujemy blenderem do uzyskania płynnej, ziołowej emulsji. Przyprawiamy do smaku.
Opłukany szpinak i mix sałat skrapiamy oliwą, sokiem z cytryny i przyprawiamy do smaku. Ostudzoną sypką kaszę przyprawiamy pesto, dodajemy oliwki, kapary, żurawinę całość mieszamy.
Kaszę wykładamy w misce, następnie sałaty, pomidorki i plastry koziego sera. Całość wykańczamy pesto.
5. Udko z gęsi confit z prażonym pęczakiem i kapustą czerwoną z żurawiną
Składniki:
4 udka z gęsi
200 g kaszy grubej pęczak
Czerwona kapusta
Żurawina w słoiku lub mrożona
Czerwona cebula
Olej lub gęsi smalec
Masło
Czosnek
Przyprawy: sól, pieprz, tymianek, cukier, miód
Udka z gęsi przyprawiamy solą, pieprzem, tymiankiem i rozgniecionym czosnkiem. Układamy w głębokiej blasze lub naczyniu żaroodpornym, zalewamy tłuszczem aż do przykrycia. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i konfiturujemy w temperaturze 120 stopni Celsjusza przez 2 ? 2,5 godziny.
Suchą kaszę pęczak rozsypujemy na blasze i wkładamy do gorącego piekarnika ? 200 stopni, prażymy do uzyskania lekko brązowego koloru.
Uprażony pęczak dusimy w garnku pod przykryciem do miękkości, przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem.
Pokrojoną cebulę w kostkę szklimy w garnku na oleju, dodajemy poszatkowaną kapustę, całość podsmażamy, następnie dusimy podlewając wodą. Gdy kapusta jest już miękka, dodajemy żurawiny i całość przyprawiamy do smaku.
6. Miodownik z musem malinowym i czekoladą
Składniki:
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru pudru
? szklanki miodu
2 łyżeczki kakao
6 jaj
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 kostka rozpuszczonego letniego masła
Płynna czekolada:
1 tabliczka czekolady
Mleko
W rondelku lub na patelni podgrzewamy mleko, następnie dodajemy roztartej czekolady, energicznie łączymy składniki do uzyskania gładkiej sosu czekoladowego. Polewamy nim upieczone ciasto.
Oddzielamy żółtka od białek, ucieramy razem z cukrem. Dodajemy mąkę, miód, kakao i wlewamy wolnym strumieniem masło, na koniec sodę oczyszczoną i ubitą na sztywno pianę z białek. Składniki dokładnie mieszamy, wlewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 40 minut.