Rajd rowerowy do miejsca urodzin Henryka Sienkiewicza

Rowerowy rajd gwiaździsty zorganizowany 10 lipca w hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi przejdzie do historii naszego regionu. Ponad 400 uczestników pokonało od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów, a niektórzy nawet ponad 100.

Do Woli Okrzejskiej, miejsca urodzin Henryka Sienkiewicza, zjechali się uczestnicy ze wszystkich gmin powiatu łukowskiego oraz gminy Nowodwór. Największa grupa uczestników przyjechała z Gminy Krzywda oraz z Łukowa. Najdłuższy odcinek pokonali uczestnicy z Gminy Trzebieszów (58 km), jednak najwięcej, bo ponad 120 kilometrów przejechali rowerzyści z grupy ?Rowerowy Łuków?, którzy wytyczyli własną trasę. Wśród uczestników rajdu można było zobaczyć ekipy z wielu urzędów, w tym wójta gminy Krzywda Jerzego Kędrę, wójta Gminy Nowodwór Ryszarda Piotrowskiego i wicestarostę Włodzimierza Wolskiego, a także Posła na Sejm RP Krzysztofa Głuchowskiego. Dołączyła również grupa z Nadleśnictwa Łuków prowadzona przez nadleśniczego Grzegorza Ussa. W rajdzie wzięli także udział cykliści z Warszawy, którzy na Ziemię Łukowską przyjechali Szlakiem gen. Kleeberga (Dęblin, Wola Gułowska, Adamów) dzień wcześniej. W niedzielę 10 lipca zwiedzili punkty związane z Henrykiem Sienkiewiczem w miejscowościach Wojcieszków, Burzec, Wola Okrzejska i Okrzeja. Po drodze doświadczyli lokalnej gościnności gdzie Burcu czekał na nich pyszny żurek przygotowany z inicjatywy wójta Wojcieszkowa Janusza Wylotka, a ich przewodnikiem po Ziemi Łukowskiej był miłośnik rowerów i biegania wójt Adamowa Sławomir Skwarek.

Punktem kulminacyjnym rajdu był wspólny przejazd z muzeum w Woli Okrzejskiej na Kopiec Sienkiewicza i do kościoła w Okrzei. Porządku pilnowali strażacy z OSP Okrzeja oraz Wola Okrzejska. Po powrocie do Muzeum, 15-osobowe grupy otrzymywały testy wiedzy o H. Sienkiewiczu, po których wypełnieniu uczestnicy wrzucali do urny kupon biorący udział w losowaniu nagród. Akcesoria rowerowe zakupione ze środków FIO Lubelskie Lokalnie i gadżety promocyjne przekazane przez LGD ?RAZEM? oraz gminy: Adamów, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin i Stoczek Łukowski a także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej i Nadleśnictwo Łuków zostały rozlosowane podczas pikniku zorganizowanego przez ZS w Woli Okrzejskiej, KGW z Woli Okrzejskiej i Okrzei, Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Wiejskiej ?Szansa? z siedzibą w Krzywdzie, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Krzywdzie. Nagrodę główną, rower ufundowany przez sklep ABC Rowery, wylosował Patryk Słomka (gm. Nowodwór). Nagroda dla najmłodszego uczestnika rajdu, ufundowana przez LGD ?RAZEM?, powędrowała do Szymona Nóżki (5 lat) z Woli Okrzejskiej, który samodzielnie pokonał 12 km. Najstarszym uczestnikiem rajdu był Pan Zygmunt Oskroba (81 lat), który przyjechał z miejscowości Ruda (gm. Krzywda) pokonując 36 km i został nagrodzony przez Starostwo Powiatowe w Łukowie.

Uczestnicy rajdu mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza, bicia pamiątkowych monet, znakowania rowerów przez Komendę Policji w Łukowie, udziału w warsztatach młócenia cepem, wicia wianków, pieczenia podpłomyków oraz degustacji lokalnych potraw. Na najmłodszych czekały zajęcia plastyczne oraz walki szablami go-Now. Festyn zakończyły występy zespołów ludowych ?Kłoczewiacy? i ?Świderzanki? oraz wspólne śpiewanie przy akompaniamencie miejscowej mistrzyni akordeonu ? Pani Krystyny Walaszek.

Szczególne podziękowania składamy:

  • wójtowi Gminy Krzywda za wsparcie podczas organizacji imprezy oraz ufundowanie nagrody za I miejsce w konkursie sołectw

  • wójtowi Gminy Wojcieszków za inicjatywę zorganizowania poczęstunku na trasie rajdu (w Burcu)

  • wójtowi Adamowa za osobiste pokazanie piękna Ziemi Łukowskiej grupie rowerowej z Warszawy

  • Starostwu Powiatowemu w Łukowie za ufundowanie nagrody dla najstarszego uczestnika rajdu oraz nagród dla uczestników konkursu sołectw

  • Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Wiejskiej „SZANSA” z siedzibą w Krzywdzie za współorganizację rajdu/pikniku

  • pracownikom Biura LGD ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? za współorganizację rajdu/pikniku
  • pracownikom Zespołu Szkół w Woli Okrzejskiej za przygotowanie warsztatów, scenki o życiu Henryka Sienkiewicza i zorganizowanie konkursu sołectw,

  • pracownikom Biblioteki Publicznej w Krzywdzie za obsługę Punktu Informacyjnego i pomoc w organizacji rajdu

  • sołtysowi oraz mieszkańcom sołectwa Wola Okrzejska za wszelką pomoc w organizacji rajdu oraz pikniku

  • strażakom z OSP Okrzeja i Wola Okrzejska za pilnowanie bezpieczeństwa podczas rajdu/pikniku

  • Samorządowemu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Krzywdzie za obsługę Punktu Aptecznego

  • KLUBOWI BIEGACZA V-MAX Adamów za bezpłatne wypożyczenie bramy startowej

  • Zespołom ludowym ?Kłoczewiacy? oraz ?Świderzanki? za piękny występ

  • Muzeum Henryka Sienkiewicza za gościnność i ciekawe opowieści na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza

Dziękujemy również sponsorom za wsparcie naszej imprezy:

  • Sklep rowerowy www.abcrowery.pl

  • Zakłady Mięsne Łmeat-Łuków S.A.

  • Piekarnia Ciastkarnia Eugeniusz Onysk

  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Agro-Top” Sp. z o.o.

  • Carrefour Express, Krzywda, Łukowska 44

Idea rajdu gwiaździstego pokazała jak wielu jest miłośników rodzinnej jazdy na rowerze dlatego LGD będzie kontynuowało organizację podobnych inicjatyw w celu popularyzowania rowerowego Szlaku Ziemi Łukowskiej.

 

image001

Galeria – Wydarzenia