Wszystko co dobre, szybko się kończy – dobrze, że zostają wspomnienia

We wtorek 18.10.2022 r. odbył się ostatni z zaplanowanych w projekcie START wyjazdów studyjnych po Ziemi Łukowskiej zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI?. Program wyjazdu cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, szczególnie kobiet, a to za sprawą warsztatów kosmetycznych prowadzonym przez Panią Agatę Kwaśną-Nowak z firmy LA LA LAS.

Ten piękny, słoneczny dzień rozpoczął się od zwiedzania Izby Pamięci w Nurzynie w gm. Trzebieszów. Uczestników przywitali: p. Sławomir Smolak – sekretarz UG w Trzebieszowie oraz p. Piotr Mączyński sekretarz/skarbnik OSP Nurzyna. Pan Piotr przybliżył historię powstania Izby,  a także przedstawił pozyskane rekwizyty poświęcone wydarzeniom z II wojny światowej oraz lokalnym bohaterom zasłużonym w walce o niepodległość. Izba jest miejscem spotkań historycznych, skupiającym pasjonatów lokalnej historii, które zostało utworzone przez druhów z OSP Nurzyna, przy współpracy z gm. Trzebieszów oraz dzięki otrzymaniu dofinansowania z PROW 2014-2020, za pośrednictwem LGD ?RAZEM?.

Następnie uczestnicy przybyli do miejscowości Szaniawy-Poniaty, gm. Trzebieszów, w której znajduje się Pomnik Mitropa. Upamiętnia on słynną akcję z 1946 r., podczas której bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową z Moskwy do Warszawy. Akcja odbiła się szerokim echem w kraju, opisywały ją również agencje światowe. Na planie koła o średnicy ok. 20 metrów stoi 20 betonowych płyt z sylwetkami żołnierzy. O brawurowej akcji i heroizmie Polaków przypomina pamiątkowa płyta. Miejsce niezwykłe, dzięki któremu zwiedzający uświadamiają sobie potrzebę stałego podtrzymywania poczucia patriotyzmu zarówno w nas samych, jak i wśród młodego pokolenia.

Trzecim punktem programu było odwiedzenie gm. Serokomla, w której Pan Marcin Kurek – zastępca Wójta Gminy Serokomla oprowadził uczestniczki wyjazdu po zrewitalizowanym skwerku ?Kępa? oraz zaprosił do aktywnej zabawy, tj. gry w plenerowe kręgle oraz szachy, które powstały dzięki dofinansowaniu z PROW 2014-2020, za pośrednictwem LGD ?RAZEM?. Ponadto na skwerku znajdują się: siłownia, plac zabaw, altanka z grillem, nowoczesne oświetlenia. Tak atrakcyjne miejsce powstało dzięki przemyślanej, wieloletniej strategii opracowanej przez władze gm. Serokomla uwzględniającej montaż środków zewnętrznych.

Prosto z gm. Serokomla udano się do gm. Krzywda, a dokładnie do miejscowości Wola Okrzejska, w której przywitała uczestników Pani Agnieszka Kryczka ? radna Gminy Krzywda i prezes KGW w Woli Okrzejskiej. Następnie zaprosiła ona do świetlicy na obiad, który przygotowały Panie z KGW w Woli Okrzejskiej.

Zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza poprzedziła niespodzianka – uroczyste powitanie przez dzieci w strojach postaci z utworów H. Sienkiewicza – przygotowana przez panią Iwonę Chudek ? Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Okrzejskiej. Po przywitaniu uczestnicy ?przenieśli się? do świata Henryka Sienkiewicza, dzięki pani Katarzynie Cybulskiej ? przewodniczce z Muzeum, która w bardzo ciekawy sposób i z pasją przekazała swoją ogromną wiedzę o nobliście i  jego rodzinie.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie kościoła w Okrzei oraz Kopca H. Sienkiewicza. Przewodnik przedstawił historię powstania kościoła oraz usypanego w latach 1932?1938 na cześć Henryka Sienkiewicza kopca. Prawie wszystkie uczestniczki weszły na sam szczyt kopca zwieńczonego, odsłoniętym w 1980 roku, marmurowym popiersiem pisarza o wysoki na 2,7 m.

Ostatnim punktem były warsztaty ekokosmetyczne w świetlicy w Gręzówce w gm. Łuków. Prowadząca, pani Agata Kwaśna?Nowak, założycielka firmy ?La La LAS – szkolenia, siedlisko zielarskie?, podczas warsztatów ?Z naturą mi do twarzy? przedstawiła najważniejsze informacje z zakresu ekopielęgnacji. Uczestniczki po skończonych zajęciach mogły pochwalić się własnoręcznie zrobionymi kosmetykami: kwiatowym tonikiem do twarzy ? wodą Królowej Węgier, cukrowo-solnym peelingiem do ciała, kwiatowo-magnezową solą do kąpieli, lekkim kremem do twarzy, różano-morelowy, regenerującym kremem na noc.

Zwieńczeniem całodniowej wizyty studyjnej była kolacja przygotowana przez KGW i występ zespołu Kumpele.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w wyjazdach studyjnych organizowanych przez Lokalną Grupę Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? przekonali się, że Ziemia Łukowska to wyjątkowo atrakcyjne miejsce pod względem historycznym, kulturowym oraz idealne do aktywnego spędzania czasu. Wytyczony i oznakowany Szlak Ziemi Łukowskiej to liczne trasy i ścieżki zarówno rowerowe, jaki i piesze, czy biegowe z licznymi miejscami odpoczynku, prowadzące przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki 9 gmin wiejskich powiatu łukowskiego oraz miasto Stoczek Łukowski.

Wyjazdy studyjne realizowane są w ramach projektu ?SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING? (akronim START). Mają na celu promocję atrakcji turystycznych, lokalnej kultury i przedstawienie możliwości aktywności fizycznych na obszarze działania LGD ?RAZEM?.

Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie? w ramach poddziałania 19.3 ?Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania? objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 ? Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fotorelacja z wyjazdu studyjnego

Partnerami projektu są: Lokalna Grupa Działania ?RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI? oraz Lokalna Grupa Działania ?Zapiecek?.